Den här webbsidan använder cookies så att vi kan ge dig bästa möjliga användarupplevelse. Cookieinformationen sparas i din webbläsare, och utför olika funktioner, som t.ex. att känna igen dig när du kommer tillbaka till sidan. Detta gör i sin tur att vi kan förstå vilka delar av sidan du använder mest och finner viktiga.
SSU lanserar ny kampanj
Finanseliten lever lyxliv i Sverige samtidigt som inkomstskillnaderna ökar. Nu föreslår moderaterna skattesänkningar som skulle göra rika ännu rikare. Som om det inte vore
nog att en bankdirektör idag tjänar lika mycket som 55 undersköterskor tillsammans?
Samtidigt för Moderaterna en politik som gör det sämre för oss unga. De vill sänka våra löner, höja våra hyror och göra det lättare att sparka oss från våra arbeten.
SSU är trötta på att Moderaterna hjälper rika ducka för skatter samtidigt som de slår ner på oss unga.
Istället för fler rikemansrabatter vill vi bygga bostäder som unga har råd att bo i. SSU står på ungas sida.