2010-01-09

SSU:s krav på regeringen om Iran uppmärksammade i Svenska Dagbladet

Trycket ökar nu på regeringen att agera mot den iranska regimen efter att SSU ställt sina krav. I Svenska Dagbladet för SSU:s förbundsordförande Jytte Guteland fram SSU:s krav om att antingen utvisa regimtrogna iranier som under diplomatisk immunitet trakasserar exiliranier i Sverige, eller att införa inreseförbud för personer med stark anknytning till den nuvarande iranska ledningen.


- Vi känner mycket väl igen oss i beskrivningen av hur exiliranier kan bli trakasserade i Sverige. Vi har flera medlemmar i SSU med iransk bakgrund men som nu är svenska medborgare som kan vittna om hotfulla situationer som de råkat ut för under olika demonstrationer. Det visar att förföljelsen är systematisk, säger Jytte Guteland till Svenska Dagbladet.

 

SSU tog även i mellandagarna initiativ till ett protestbrev till Irans ambassadör i Stockholm med uppmaningen att arrangera ett nytt presidentval, respektera fria demonstrationer och att upphöra med våldet mot oppositionella.

 

Hela artikeln finns att läsa på Svenska Dagbladets hemsida:

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/regeringen-maste-agera-mot-iran_4058483.svd


busy

Prenumerera på RSS

Article Interaction

SENASTE NYHETERNA

2010-03-12

SSU först ut med politisk…

I april kommer SSU att sända tv-reklam. I veckan skrevs kontrakt med TV4.

Läs mer »

2010-03-12

Kampanjrapport från Göteborg

Under fredagen fortsatte kampanjbussen sin turné i Göteborg. Burgårdens utbildningscenter,…

Läs mer »

DISTRIKTSNYHETER

2009-04-29

Stor kampanjdag mot Reinfeldt

I lördags arrangerade SSU Örebro en stor kampanjdag mot regeringen Reinfeldt när Moderaterna…

Läs mer »

2009-04-29

SSU Östergötland kräver…

Många ungdomar är arbetslösa i Östergötland. I ett antal kommuner - däribland Finspång och…

Läs mer »

2009-04-29

”Behåll Bussiga kortet”

I onsdags demonstrerade SSU Gotland tillsammans med Grön Ungdom och Ung Vänster mot att Bussiga…

Läs mer »